İstanbul Toplu Taşıma

İstanbul, toplu taşıma ağı gelişmiş kocaman bir şehir ve gezginler dolaşmak için bir çok seçenek bulabilirler. İstanbul’da trafik ana problem ve bir çok insan sıklıkla biryerden bir yere giderken taksi kullanıyor ama bu, en iyi çözüm değil

İstanbul insanlara bir çok toplu taşıma ağı sunar. Bunlar; otobüsler, metro, tramvay, Marmaray gibi demir ağları.

Bu makalede toplu taşıma kullanmanın faydalarına değineceğiz, kullanılabilecek en iyi zaman, nasıl ödeme yapılabilir ve ayrıca diğer toplu taşıma türleri.

İstanbul toplu taşıma haritasını görmek için buraya tıklayın; www.metro.istanbul

İstanbulkart nedir?

İstanbulkart, İstanbul’un toplu taşıma kartıdır, İstanbul’da en ucuz ve en etkili dolaşma yolu. Sadece bu karttan İstanbul’un bürün toplu taşıma ağına erişim sağlayabilirsiniz. İstanbul Belediyesi tarafından kontrolu sağlanır.

SInırlı bir kullanım limiti olan satın alıp kullanabileceğiniz kart bu. İstanbulkartı satın alabileceğiniz 2.000’den fazla yer var; metro, tramvay, feribot, metrobüs, tren istasyonlarından mavi ya da sarı makinelerden ya da bir çok otobüs durağında bulunan kulübelerden.

İstanbulkart’ı İstanbul Havalimanında gelen yolcu katında bulunan 24 adet sarı/mavi makinelerden ya da çıkış boyunca uzanan Havaist (havalimanı otobüsler) gişelerinden ya da yetkili döviz bürolarından alabilirsiniz.

Tavsiyemiz, İstanbulkartınızı havaalanına gelince almanızdır çünkü havaalanı otobüslerinde ve şehir merkezinde kullanmanız gerekecektir. Toplu taşımada ya da otobüslerde nakit para kullanamazsınız.

HES kodla İstanbulkart kullanımı: Son Covid-19 tedbirleri kapsamında toplu taşıma kullanırken HES kodunuzu aktif etmeniz isteniyor.
HES kodunu aktive etmek için İstanbulkartınızla HES kodunu bağlamanız gerekiyor yoksa toplu taşımayı kullanamazsınız.

1) Metrobüs

İlk olarak İETT tarafından Topkapı-Avcılar arasında faaliyete sokulan metrobüs anayollardaki trafik yoğunluğunu azaltmak, hız ve rahatlık sağlamak için kullanıldı.
Her gün yüz binlerce insanı taşıyor ve Asya ve Avrupa yakası arasında hız sunuyor.
Bazı metrobüs hatları 24 açıkken bazıları sabah 6’dan akşam 12’ye kadar hizmet veriyor.

2) Marmaray

Marmaray, Asya ve Avrupa’yı suyun altından bağlayan bir tren sistemi. 76 kilometrelik bir tünelde olan Marmaray yolcuları denizin altından bir kaç dakika içinde geçiriyor. Avrupa yakasında Kazlıçeşme durağından Sirkeci ve Yenikapı durağını geçerek Asya yakasındaki Üsküdar durağına gitmenin en hızlı yolu. Daha detaylı bilgi için www.marmaray.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Gebze-Halkalı tren hattı da Asya ve Avrupa kıtaları arasından gidip gelmenin en hızlı yolu, bu hat sizi Sabiha Gökçen Havalimanından şehir merkezine de götürür.

3) Metro

İstanbul’da metro ağı çok geniştir ve Avrupa ve Asya arasında en önemli noktalara ulaşımı sağlar.
İstanbul’da metro ağı Aksaray-Atatürk Havalimanı’ndan Kirazlı’ya (M1), Hacıosman’dan Yenikapı’ya (M2) ve Kirazlı’da. Olimpiyat’a, Başakşehir’e (M3), Kadıköy’den Tavşantepe’ye (M4), Üsküdar’dan Yamanevler’e (M5) hizmet sağlar.

Daha fazla bilgi için www.metro.istanbul sitesini ziyaret edebilirsiniz.

4) Tramvay

İstanbul’da en bilinen bölgeler arasında gidip gelmek için tramvaylar da en hızlı toplu taşıma araçlarından biridir.
Tramvay Bağcılar’dan Kabataş’a, (T1 Eminönüve Sultanahmet’ten geçer), Topkapı’dan Mescid-i Selam’a (T4), ayrıca Avrupa yakasında İstiklal Caddesi boyunca 2 adet nostaljik tramvay ve Kadıköy’den Bahariye Caddesi boyunca Moda’ya (T3) faaliyetgösterir.

Kabataş’tan Taksim’e (F1) ve Karaköy’den Tünel’e (F2- İstiklal Caddesi’nin sonu) bağlantıyı sağlayan 2 adet feniküler hat vardır. Karaköy-Tünel hattı 19. yy’dan kalma dünyanın en eski hatlarından biridir.

5) Otobüsler

Toplu taşıma araçlarından otobüs en ucuz ve en ekonomik olanıdır. İstanbul’da geceyarısına kadar çalışan 400 adet otobüs hattı bulunmaktadır. Sultanahmet hariç (tramvayla ulaşım sağlandığı için) otobüsler şehir boyunca hizmet verir. Güzergah ve ana duraklar otobüsün kenarlarında sarı renkle yazılır.

Otobüslerin güzergahını ve saatlerini görmek için www.iett.istanbul adresini ziyaret edebilirsiniz.

6) Dolmuş

Dolmuşlar; kısa süreli, belli bir güzergahı olan taksiler gibidir. Ekonomik, hızlı ve Türkiye’de çokça kullanılan bir araçtır. Belirli bir güzergahta çalışırlar ve 8 yolcu kapasitesine ulaşınca yolculuğa başlarlar. Yok üstünde istediğini yerde inebilirsiniz. Ödeme yöntemi çok basit; gideceğiniz yeri şoföre söylüyorsunuz ve o da size ödemeniz gereken ücreti söylüyor (sadece nakit para kullanabilirsiniz).

7) Vapur

Vapurlar Boğaz’da gidip gelmenin en kolay, en ucuz ve en keyifli yolu. Asya’dan Avrupa’ya geçmenizi sağlar. Metro gibi, İstanbullular bu toplu taşıma aracını her gün kulanır ve Boğaz’da en yaygın kullanılan iki köprüdeki trafikten kurtulmuş olurlar. Vapurla seyahat ettiğinizde şehrin büyüklüğünü farkedensiniz ayrıca şehri deniz seviyesinden görme fırsatınız da olur.
10 adet ana vapur noktası vardır; Avrupa yakasında Karaköy, Kabataş, Beşiktaş, 5 adet Eminönü’nde ve Asya yakasında Üsküdar ve Kadıköy’de. Vapurlar sabah 7’den akşam 11’e kadarher 15-20 dakikada bir faaliyet gösterir.
Erişim sağlamak için İstanbul kartınızı kullanabilirisiniz. Bu vapurlar Büyük Ada’ya ulaşımınızı da sağlar. en.sehirhatlari.istanbul/en adresinden vapur hatları güzergahlarını öğrenebilirsiniz.

Bu vapurlar Büyük Ada’ya ulaşımınızı da sağlar. en.sehirhatlari.istanbul/en adresinden vapur hatları güzergahlarını öğrenebilirsiniz.

8) Deniz otobüsleri

İstanbul’da ayrıca ana bölgelerden hareket eden deniz otobüsleri vardır. Şehir içindeki 2 hat Bostancı-Beşiktaş ve Bostancı-Kadıköy-Yenikapı-Bakırköy’yü kapsar,
diğer 4 hat ise Kadıköy-Yenikapı-Armutlu-Bursa, Bostancı-Yenikapı-Çınarcık-Esenköy, Bostancı-Yenikapı-Marmara,
Avsa Adası ve Kadıköy-Yenikapı-Bursa hattını kapsar.

9) Taksiler

İstanbul’daki taksiler sarıdır. Daha lüks taksiler de turkuaz ve siyah rengindedir. Neredeyse her yerde sarı taksileri bulmak mümkündür ama bazı uygulamaları kullanarak da taksiye kolayca ulaşabilirsiniz (itaksi, bitaksi, uber…)
İstanbul’da taksiye binmek kolay ve rahat bir yolculuk sağlar. Türkiye’de taksi ücretleri gideceğiniz yerin mesafesine bağlı olarak taksimetre kullanılarak hesaplanır. Şoför taksimetreyi açtığımda 5.55 TL’yi görüyor olmalısınız.
(6,38TL turkuaz taksilerde D segment için, 9,44TL lüks taksilerde E segment için). Her bir kilometre 3,49TL’dir (3.99TL turkuaz taksilerde D segment için, 5.54TL lüks taksilerde E segment için).

İndi-bindi ücreti 15TL’dir (19TL turkuaz taksilerde D segment için, 25TL lüks taksilerde E segment için). Bu, insanların kısa mesafelerde taksi kullanmalarını engellemek için uygulanan bir yöntemdir. Eğer İstanbul’da Avrupa yakasından

Anadolu yakasına gitmek için taksiye binerseniz taksi ücretli geçişli yolları da ödemek zorundadır bu sebeple bu ücretleri de ödemeniz gerekir. Bunlar; köprü ücreti, tünel ya da bazı otoyollar olabilir.

Compare listings

Karşılaştırmak
Open chat