İstanbul’da araba kullanmaya dair bilmeniz gereken her şey

İstanbul, arabayla keşfedebileceğiniz muazzam bir yer. Kendi arabanızla bu şehrin hem Avrupa hem de Asya yakasını gezebilecek ayrıca Karadeniz’in sahillerine gidebilecek ve Türkiye’deki diğer şehirleri de ziyaret edebileceksiniz. İşte size İstanbul’da araba kiralamaya dair faydalı bilgiler.

İstanbul’da araba kiralamanın faydaları

İstanbul’da araba kiralamanın en büyük avantajlarından biri taksi ve toplu taşıma harcamalarını en aza indirmektir. İstanbul Türkiye’deki en önemli turistik ve ticari merkezlerden biridir ve ülkedeki en çok bilinen şehirdir.
Her yıl buraya iş yapmak, eğlenmek hatta yerleşmek dahil bir çok sebepten ötürü yabancılar gelmektedir ve bu yüzden burası Türkiye’nin en kalabalık şehridir. Bu mega şehrin her yerine toplu taşımayla ulaşmak çok zor olacaktır ve vakit kaybı olacaktır.

İstanbul’da en fazla kiralama yapılan araba tipleri    

En çok kiralama yapılan araba Hyundai i20, Ford Fiesta, Opel Corsa. İstanbul’daki otoyollar oldukça iyi durumdadır fakat kırsal yerlere ya da dağlara gitmek isterseniz SUV araçlar daha uygun olacaktır.

İstanbul’da otoyol geçiş ücretleri

İstanbul’da sıklıkla kullanılan otoyollar, bazı köprüler geçiş ücreti gerektirmektedir.

Geçiş ücretli yollarının çoğu arabaya yapıştırılan elektronik bir çıkartma sayesinde temassız olarak ödemeyi alabilir.
Bu demek oluyor ki bu yolların çoğunda nakit para ya da kredi kartı kullanılamaz.

Bütün kiralık arabalarda ya geçiş ücreti ödeme makinesi ya da çıkartması bulunmalıdır. Bazı kiralık araba şirketleri bu servis için ekstra ödeme isteyebilir. Daha fazlası için öncesinden kiralık arabanızı aldığınız şirketle iletişime geçin.

Türkiye’deki geçiş ücretli yollar ikiye ayrılır HGS, Hızlı Geçiş Sistemi, ve OGS, Otomatik Geçiş Sistemi. HGS’li yollardan geçerken sürüş hızı artabilirken OGS
kapısından geçerken hızın düşmesi gerekmektedir ve geçiş ödemesi
arabadaki çıkartmadan alınmaktadır. Geçiş ücreti yola ve seyahatinizin mesafesine bağlı olarak değişmektedir. 

İstanbul trafiğine dair bazı ipuçları

 

Hız limiti yerleşimin olduğu yerler için otoyollarda saatte 120 km, çift şeritli yollarda saatte 90 km’dir.

  • Sürüş sırasında telefon kullanmak yasa dışıdır.
  • Şehir içindeki yollarda şehir dışındaki yollara oranla daha fazla benzin istasyonu vardır. Asla çok az benzinle yola devam etmeyin ve yola çıkmadan önce bir sonraki benzin istasyonunun nerede olduğunu kontrol edin.
  • Yüksek faizden dolayı Türkiye’de benzin pahalı hatta bir çok Avrupa ülkesinden daha pahalı. Kendinize bir rota belirlemeden önce bunu aklınızda bulundurun.
  • Turkey is overall a warm country, but during winter roads can be covered with ice, especially in mountainous regions. Türkiye genel olarak sıcak bir ülkedir ama kışın yollar karla kaplı olabilir özellikle kırsal bölgeler.
  • Arabanızı kiraladığınız firmaya önceden, lastiklerin mevsime uygun olup olmadığını sorun. Özellikle Türkiye’nin Güneydoğusunda ara sıra polis hatta asker kontrolüyle karşılaşabilirsiniz. 
  • Onlar sadece sizin güvenliğinizi sağlamak için orada bulunuyorlar. Gerekirse ehliyetinizi kontrol edebilirler ve yolun devamında olabilecek tehlikelere karşı sizi uyarırlar.
  • Yasal alkol promil oranı %0.05’tir.
  • Limitin aşılması durumunda cezalandırılırsınız ve ehliyetinize el konulur.
  • Aracı kullandığınız zamanlarda aracın sigortası ve ruhsatı araçta bulunmalıdır. Eğer aracı kullanan kişi sizseniz her zaman pasaportunuz ya da kimliğiniz yanınızda olmalı.Acil durumlar için gerekli olan numara 112, polis 155, itfaiye 110 ve orman yangını ihbar numarası da 177’dir.

İstanbul’da günlük araç kiralama ücretleri

Türkiye’de bütçenize göre bir araba kiralayabilirsiniz.

Türkiye’de araç kiralama ortalama 200 liradan başlar ve seçeceğiniz arabanın modeline göre artar.
Örneğin; Hyundai i20’yi 175 ila 220 lira arasında günlük olarak kiralayabilirsiniz, bu kiralama yaptığınız şirkete göre değişiklik gösterebilir.

Compare listings

Karşılaştırmak
Open chat