İstanbul’da yatırım yapılacak en iyi yerler

İstanbul’da yatırım yapmayı mı planlıyorsunuz? İstanbul’da yeni bir hayata ya da işe mi başlamaya karar verdiniz? Her iki açıdan da İstanbul’un gerçekten çok büyük bir şehir olduğunu ve Asya ve Avrupa olmak üzere iki yakaya ayrıldığını bilmelisiniz. İlki Boğaz’ın batısından Marmara Deniz’ine bağlanan ve bir çok iş imkanıyla dolu olan yaka Avrupa Yakası ve Asya Yakası da Boğaz’ın doğusunda bulunur ve coğrafya anlamında büyük önem taşır.

Bu yaka, sakinliği, huzuru ve geçmişten gelen mirasıyla İstanbul’un en çok konut barındıran yakası olarak kabul edilir. İstanbul, ayrıca Türkiye’nin en büyük kültürel ve finansal merkezidir ve bu da burayı yabancı yatırımcılar için odak noktası haline getiriyor. Bir çok sebepten ötürü İstanbul’un iyi konut alanları çeşitlilik gösteriyor, bazıları doğal güzelliği bazıları da şehirsel ve ekonomik yenilenmesinden ötürü yatırımcıları kendine çekiyor.

İstanbul size; güneş, deniz, müthiş manzaralar, arkadaş canlısı insanlar, paranızın değerini, mülk, düşük maliyetli hayat ve muhteşem yatırım fırsatları sunar.

Yaşamak amacıyla bir mülk satın aldığınızda kriterleriniz çalışacağınız yere, bölgenin sosyal hayatı, toplu taşıma olanakları, yaşam koşulları, özellikle çocuklu bir aileniz varsa hastaneye odaklı olarak öncelikli olmalı. İşte, size İstanbul’da yatırım yapmak isteyen yabancılar için en ünlü yerleri anlattığımız küçük bir rehber niteliğindeki yazımız.

Avrupa yakası :

  • Şişli

Şişli, İstanbul’un 39 semtinden en başlıcalarından biridir. Deniz kenarında olmamasına rağmen Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan Boğaz Köprüsü’nün hemen çıkışında. Şişli, şehrin en eski ve en pahalı semtlerinden biri, özellikle yükselmekte olan bina sayısı bakımından önde geliyor. Toplu taşıma her yere erişim sağlıyor ve sizi şehrin her noktasına götürebiliyor. Şişli’nin etrafında bir çok alışveriş merkezleri, oteller, sosyal aktivite alanları mevcut. Sadece rezidanslar değil, kentsel dönüşümden dolayı yeni yapılan apartmanlar da oldukça gözde. Özellikle Bomonti önceki yıllarda yapılan göz alıcı projeleriyle en göze çarpan bölgelerden biri haline gelmiştir.

  • Beyoğlu

Beyoğlu İstanbul’un Avrupa yakasında yer almaktadır, Boğaz’ın ve Haliç’in güneyinde yer alır ve tarihi 4500 yıl öncesine dayanır. Beyoğlu İstanbul’un en önemli ilçelerinden biridir. Burası sanat, kültür, turizm ve eğlence açısından turistik bir yerdir. Buranın orijinal adı “Yerel Bey’in Oğlu”ndan gelmektedir. Ayrıca Bizans İmparatorluğu dönemimde Pera olarak da adlandırılmıştır, anlamı da “kıyının karşısı”dır. Bütün toplu ulaşım araçlarına erişimi mevcuttur.

  • Beylikdüzü

Beylikdüzü İstanbul’un Avrupa yakasında, batıda bulunan semtlerden biridir. Marmara Denizi’nin kuzeyinde, Esenyurt’un güneyindeBüyükçemece’nin doğusunda ve Avcılar’ın batısında yer alır. Beylikdüzü, her gün gelişen İstanbul’un modern bölgelerinden biridir. Bir diğer avantajı da Atatürk Havalimanı’na 15 dakika uzakta olmasıdır. Bölgedeki toplu taşıma seçenekleri oldukça zengindir. Bölgeye ulaşım Beylikdüzü metro hattıya daha da kolay bir hal almıştır. Metrobüs 24 saat boyunca faaliyet göstermektedir, yani istediğiniz zaman Beylikdüzü’nden şehir merkezine geçebilirsiniz. Beylikdüzü’nde yatırım yapmak bölgedeki en iyi sosyal olanaklara sahip olabileceğiniz anlamına gelmektedir. Yüzlerce lüks proje şu anda inşa altında ve bu projelerden IDO deniz otobüslerine de erişmek mümkündür.

  • Sarıyer

Sarıyer İstanbul’un Avrupa yakasında, kuzeyde bulunan bir semttir. Sarıyer Boğaz’dan başlayıp Tarabya, Yeniköy, İstinye, Emirgan ve Rumeli’ye kadar uzana büyük bir semt. Kuzeybatıda Eyüp, güneyde Beşiktaş ve batıda Kağıthane bulunur. Türkiye’nin en zenginlerinden olan Koç ailesinin kurduğu Sadberk Hanım Müzesi buradadır. Arkeolojik ve etnik öğelerin bir araya geldiği 2 ahşap ev bulunur. Sarıyer; lüks emlakların, tarihi yerlerin bir arada olduğu ve İstanbul’da deprem bakımdan en güvenilir olan yer.

  • Bahçeşehir

Bahçeşehir, İstanbul’un Avrupa yakasında bulunmaktadır. Burası güzelliğinden ve bir çok park bulunmasından dolayı bu adı almıştır. Geçmiş yıllarda Bahçeşehir yatırımcılar tarafından en çok aranan lokasyonlardan biriydi çünkü yüksek getiri sağlayan lüks konutlar, sosyal ve sağlık olanakları, bir çok mağaza ve alışveriş merkezi açısından zengin bir yer. Atatürk Havalimanı’na yakın, bir çok üniversite, alışveriş merkezi ve toplu taşıma araçları bulunuyor. Gelecekte İstanbul’da öncü rol oynayacak olan Kanal İstanbul da buraya çok yakın.

  • Bakırköy

Bakırköy Avrupa yakasının başka bir semti. Çeyreği yoğun olarak yerleşim almış ve üst orta sınıf nüfusun yerleşik olarak bulunduğu bir yerdir. Bakırköy E5 ve Marmara Denizi’nin kıyı kesimi arasında yer almaktadır. Bakırköy önemli ticeri merkezlerindendir. Sinemaların, barların, kafelerin yaya yolu olan mağazaların bulunduğu kocaman bir alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bakırköy’e tolu taşımayla ulaşmak kolaydır.

ASYA KITASI

  • Kadıköy

Kadıköy İstanbul’un Asya kıtasında büyük, yoğun nüfusa sahip kozmopolitan bir semttir, Marmara Denizi’nin kuzeyinde kalır. Kadıköy bölgede en öne çıkan isimlerden biridir ve fazlaca olan barlar, sinemalar ve kitapçılar sebebiyle ticari ve oturmaya elverişli bir bölgedir, Anadolu yakasının kültürel merkezidir. Kuzeybatıda Üsküdar, kuzeydoğuda Ataşehir, güneydoğuda Maltepe ve Maltepe’den sonra da Kartal Kadıköy’ün komşularıdır. Türk Demir Yolları’nın Haydarpaşa Tren Garı da Kadıköy merkeze çok yakındır.

  • Üsküdar

Üsküdar, Boğaz’ın Anadolu yakasında bulunan, yoğun olarak yerleşim almış büyük bir semttir. Kuzeyde Beykoz, doğuda Ümraniye, güneydoğuda Ataşehir, güneyde Kadıköy’e komşudur, Boğaz’ın batısında bulunur ve karşı kıyıda da Beşiktaş, Beyoğlu ve Eminönü’nü görmektedir. Üsküdar semti öncelikle yerleşim bölgesidir ve hatrı sayılır derecede sakini bulunmaktadır. Demir yolu ve kara yoluyla Anadolu’nun merkezine bağlanır ve vapur seferleri ve köprüyle de İstanbul’un merkezine ulaşım sağlanabilir. Üsküdar, kıyı şeridiyle, Kız Kulesiyle, Çamlıca Tepesiyle, Fethi Paşa Korusuyla, 16. yüzyıldan kalma tarihi yerleriyle, çeşmeleri ve daha bir çok şeyle ünlüdür.

  • Kartal

Kartal Marmara Denizi kıyısında, Maltepe ve Pendik arasında, Asya kıtasında bulunan İstanbul’un bir ilçesidir. Şehir merkezine uzak olmasına rağmen Kartal yoğun yerleşim bölgesidir. Bu ilçenin komşuları; batıda Maltepe, küzeyde Sultanbeyli ve Sancaktepe ve doğuda da Pendik’tir. Kıyı şeridinde bir çok lüks apartman kompleksler iç kısımda da evler inşa edildi ve bu bir çok mağaza ve altyapıyı beraberinde getirdi. Kartal’da özel üniversite olan Maltepe Üniversitesi dahil çok iyi bilinen bazı özel okullar bulunmaktadır. Kartal ve Sabiha Gökçen Havaalanına sadece 10 kilometre uzaklıkta. Kartal sahili, Dragos Tepesi ve Aydos Ormanı gezip görülecek yerlerinden.

  • Ümraniye

Ümraniye İstanbul’un Asya yakasında bulunuyor. 1987’de Üsküdar’dan ayrılmıştır. Kuzerydoğuda Çekmeköy, batıda Sancaktepe, güneyde Ataşehir, doğuda Üsküdar ve kuzeybatıda Beykoz’a komşudur. Bu ilçe, yeşil alanından ötürü Ümraniye olarak biliyor. Ümraniye canlı bir alışveriş ve iş ilçesidir. Bu bölgede güvenilir mütteahhitlerin yaptığı gayrimenkul yatırımları sayesinde en güçlü altyapı bölgesi olarak bilinir.

Compare listings

Karşılaştırmak
Open chat