İstanbul’da Yılbaşında Yapılabilecek Etkinlikler

Her yıl olduğu gibi bize şu soruyu soruyorsunuz: “İstanbul’da yılbaşını nerede kutlayalım?”

İstanbul’da yılbaşını geçirebileceğiniz bir çok seçeneğiniz var. Bir gece kulübünde, bir baloda, sokak partisinde ya da deniz kenarında? Karar sizin. İstanbul, yapmak istediğiniz her şeyi kolayca yapabileceğiniz bir şehir. Yılbaşı gecesinde yüz bünlerce kişi bir yerlerde eğleniyor olacak. Peki, İstanbul yeni yılı nasıl kutluyor?

Yürüdüğünüz her sokakta insanların coşkuyla kutlamalara hazırlandığını göreceksiniz, yılbaşı süslemeleri sokakları, binaları süslüyor olacak, her yerde yılbaşı ağacı olacak, tıpkı batıdaki yılbaşı kutlamalrı gibi.

Türkiye’de bir çok insan yılbaşı kutlamalarına ailesiyle birlikte akşam yemeği yiyerek başlıyor. Ana yemekte geleneksel kızarmış hindi oluyor. Akşama doğru televizyonda bir çok program başlıyor ve sabaha kadar devam ediyor. Saatler gece yarısını gösterene kadar insanlar masa oyunu oynuyorlar. Devlet kanalı gece yarısından hemen önce piyango biletinin kazananını açıklıyor. Türkiye’de bir çok insan piyango bileti satın alıyor çünkü büyük bir para ödülü vadediliyor. Bazı insanlar da birbirlerinin yeni yılını kutluyor ve birbirlerine yeni yıl arefesinde ya da yeni yıl günü küçük hediyeler veriyorlar.

Türkiye’de Yeni Yılın Geçmişi

Türkiye Gregoryen takvimini kullanmaya başladığında 1926’da 31 Aralık yılın son günü oldu. 1926 öncesinde Türkiye ve Osmanlı İmparatorluğu güneş temelli İslam takvimini (Rumi Takvim) kullanıyordu. Hükümet 1935’te 1 Ocak’ı resmi tatil ilan ettikten sonra yeni yıl Türkiye’de meşhur bir tatil günü olmaya başladı.

Türkiye’de en yaygın yeni yıl sembolleri

  • Yeni yıl ağacı
  • Kızarmış hindi
  • Noel Baba fotoğrafları

1- Capcanlı İstiklal Caddesi’nde dolaşın

İstanbul’da en kalabalık ve en eğlenceli yeni yıl partileri sokakta kutlanıyor. Yeni yılda bir çok semtin belediye başkanı kendi semtlerinin meydanlarında eğlence organizasyonları düzenlerler. En meşhur eğlence mekanı Taksim’dir. Burası çeşitli mağazalar, restoranlar, kafeler, sokak gösterileri ve daha fazlasının olduğu uzun ve rengarenk bir yaya yolu.

2- Galata Kulesi’ni ziyaret edin

Galata Kulesi Cenevizlilerden kalma İstanbul’a karşı olan ve en üst katında lüks restoranların bulunduğu bir kule. Burada İstanbul’un, Haliç’in ve Boğaz’ın muhteşem panoramik manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

3- Boğaz’da seyahat edin

Belki de akşam yemeği ve gösteriler dahil Boğaz turu önerebileceğimiz tek zaman yeni yıldır. Boğaz’da sehayat ederken Asya ve Avrupa kıtaları arasında Osmanlı saraylarını, lüks villaları görecek ve İstanbul’un gece manzaralarına aşık olacaksınız. Bunun en güzel tarafı da yeni yıla başlarken Boğaz’ın tam ortasında, havai fişeklerinin ve Boğaz köprüsünün altında olacaksınız.

4- Mistik bir gece için Semazen gösterisi izleyin

Semazen gösterileri İstanbul’da turistler tarafından en çok tercih edilen etkinliklerden biridir. Çünkü bu gösteri turistler için çok yeni ve bundan haberdar olduklarında bu bir saatlik gösteriye gitmek ve bu mücizevi semazen gösterisine tanık olmak istiyorlar. Bu gösteriyi izleyebileceğiniz en güzel yer Eminönü’nde Hocapaşa Kültür Merkezi’dir.

5- Restorana, bara ya da kulübe gidin

İstanbul, herkesin kendisi için bir şeyler bulabileceği bir yer. Bu şehir size; düzeni oturmuş, iyi ve lüks İstanbul restoranlarında çok geniş bir yelpazede yemek sunar. Ayrıca Akdeniz, Japon, Italya, Fransa, Hint, Çin, Portekiz ve Tai mutfağından da bir çok seçenek bulabilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak
Open chat