İSTANBUL’DA ZİYARET EDİLMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ 5 MÜZE

1) Topkapı Sarayı

Sultan Ahmet’te Tarihi Bir Müze

Bu muhteşem saray neredeyse 400 yıl boyunca imparatorluk konutu olarak kullanıldı. Sarayın bir çok kısmı erişime açık olmamasına rağmen, Harem bölümü turistler tarafından çok ilgi görüyor.

2) Galata Kulesi

Beyoğlun’da Tarihi Bir Müze

Galata Kulesi, Bizans Dönemi’nde Cenevizliler’in sömürgesi altındayken Cenevizliler tarafından on dördüncü yüzyılın yarısında Galata Duvarı’nın bir parçası olarak inşa edildi. Sonrasında Osmanlı Dönemi’nde bir süreliğine zindan olarak kullanıldı, sonra yangınlar için gözlem kulesine dönüştürüldü. Deprem ve yangınlardan ötürü bazı hasarlar görmüş olan kule Osmanlı Dönemi’nde birkaç renovasyon geçirmiştir. 1960’larda harebeye dönen kule İstanbul Belediyesi tarafından renove edilmiş ve ziyarete açılmıştır.

Galata Kulesi Müzesi içindeki el yapımı eşyalar tarih öncesi zamanlarda yaşanan İstanbul’u yansıtıyor ve İstanbul yüzyıllarca üç büyük imparatorluğa başkentlik yaptı. 20. yüzyıla kadar İstanbul’daki en uzun bina olarak Galata Kulesi, İstanbul’da keyfine çıkaracağınız en güzel panoramik manzaralardan birine sahip.


3) Rahmi Mustafa Koç Muzesi

Beyoğlu’nda Özel Bir Müze

Rahmi Koç Müzesi; ulaşım, endüstri ve iletişim tarihindeki en büyük müzedir. Bu müze Haliç’in kıyısında, buradaki koleksiyon içerisinde, gramafonlardan büyük gemilere ve fevkalede binalardaki evlere kadar binlerce farklı parça barındırıyor.


4) Kariye Müzesi

Balat’ta Sanatsal ve Tarihi Bir Müze

Kariye Müzesi Bizans kiliselerinin en güzel örneklerinden biri olduğu düşünülür. Kilise batıda, İstanbul’un Edirnekapı semtindedir. Kilise 16. yüzyılda Osmanlı hükümdarları tarafından camiye dönüştürülmüş ve 1948’de laikleştirilerek müze olmuştur. Binan iç kısmı mozaikler ve duvar resimleriyle kaplıdır.

5) Ural Ataman Klasik Araba Müzesi

Sarıyer’de Özel Bir Müze

1920-1970’lerden 60’dan fazla klasik arabanın sergilendiği bu müze otomobil severlerin mekanı olarak biliniyor.

Klasik Araba Müzesi’nde her bir arabanın, aksesuarın ve araba parçasının, bu dönemi yansıtan bir hikayesi var. 2.000 metrekarenin üzerine kurulu olan müze, yaşayan arabaların sergilendiği zamana karşı koyan bir kültür durağı ve dönem müzikleri eşliğinde ziyaret edilebilir.

Compare listings

Karşılaştırmak
Open chat